Logistyka

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o EORI

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o EORI

Co to jest numer EORI?

Jeżeli sprzedajesz swoje produkty do USA lub importujesz je z Chin koniecznie potrzebujesz numeru EORI. Kogo dokładnie dotyczy ten wymóg, jak uzyskać taki numer i czym właściwie on jest? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

 

Czym jest numer EORI i kto powinien go mieć?

EORI (Economic Operator Registration and Identyfication) to numer identyfikacyjny każdej firmy, która eksportuje lub importuje towary poza kraje Unii Europejskiej. Jeżeli planujesz wejść na inne rynki poza Wspólnotą, koniecznie musisz złożyć wniosek o wydanie tego numeru.

EORI jest przypisany do konkretnego podmiotu prawnego i wydawany przez państwo, w którym firma została zarejestrowana. Po otrzymaniu numeru będzie on służył do identyfikacji Ciebie i Twoje przesyłki we wszystkich krajach UE.

WAŻNE! Jeżeli posiadasz oddziały swojej firmy w innych krajach UE, potrzebujesz tylko jednego numeru EORI.

 Jak wygląda numer EORI i jak go uzyskać?

Każdy kraj członkowski ma inny system nadawania numeru EORI. Składa się on z kodu kraju, gdzie dana firma lub osoba jest zarejestrowana oraz maksymalnie 15 cyfr.

Przykładowo w Wielkiej Brytanii wygląda następująco:

  • W przypadku płatników VAT: GB + VRN (numer rejestracyjny VAT) + 000
  • Firm i osób, które nie są zarejestrowane na VAT: GB + unikalny numer wydany przez HMRC

W Polsce numer EORI to kod – PL oraz numer NIP wraz z pięcioma zerami lub pięcioma ostatnimi znakami numeru REGON.

Również sposób uzyskania numeru EORI jest indywidualny dla każdego kraju członkowskiego. W UK jest on nadawany przez HMRC, czyli odpowiednik polskiego urzędu skarbowego. Jeżeli Twoja firma jest zarejestrowana na Wyspach wystarczy wypełnić odpowiedni formularz (C220 dla płatników VAT lub C220A dla pozostałych firm), który można pobrać ze strony urzędu. Możesz to zrobić sam lub zlecić księgowemu (https://snaccounts.co.uk/produkt/rejestracja-numer-eori/), mając jednocześnie gwarancję poprawnego wypełnienia wniosku.

Pamiętaj, że jeżeli nie jesteś płatnikiem VAT w UK o numer EORI powinieneś starać się po nadaniu pierwszej przesyłki. Dzięki temu będziesz miał niezbędne do aplikacji informacje m.in. dane przewoźnika, numer przewozowy, czy wartość przesyłki.

W Polsce wniosek o nadanie numeru EORI należy złożyć w oddziale celnym lub urzędzie celno-skarbowym w formie papierowej lub elektronicznej poprzez platformę PUSEC https://puesc.gov.pl/eori (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych).

Po poprawnym wypełnieniu wniosku, numer EORI powinieneś otrzymać już po kilku dniach.

Gdzie sprawdzić numer EORI?

Na stronie Komisji Europejskiej https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/eos/eori_validation.jsp?Lang=en w dowolnym momencie możesz sprawdzić ważność swojego numeru EORI lub swoich partnerów. Jeżeli w aplikacji wyraziłeś zgodę na podanie swojego imienia i nazwiska, również te dane będą ogólnodostępne.

Co w przypadku kiedy nie masz numeru EORI?

Jeśli nie masz numeru EORI, nie możesz importować ani eksportować towarów z Unii Europejskiej legalnie. Wynika to z faktu, że numer EORI jest używany w zgłoszeniach celnych wszystkich towarów wprowadzanych do Unii Europejskiej lub z niej wyprowadzanych, a tym samym jest  niezbędny przy odprawie celnej.

Bez numeru EORI importowany lub eksportowany przez Ciebie towar zostanie zatrzymany przez Urząd Celny. A każdy dzień zwłoki z dostarczeniem dokumentów będzie się wiązał z dodatkowymi kosztami.

Pamiętaj, uzyskanie numeru powinno nastąpić najpóźniej w trakcie przeprowadzania pierwszej operacji celnej.

Jeżeli więc prowadzisz biznes na różnego rodzaju platformach sprzedażowych, a swój towar do odsprzedaży pozyskujesz spoza Unii Europejskiej nie zapomnij złożyć wniosku o numer EORI.

 

<a href=”https://www.freepik.com/free-photos-vectors/background”>Background photo created by natanaelginting – www.freepik.com</a>

0