Sprzedaż online do Wielkiej Brytanii
Blisko 9 na 10 Brytyjczyków robi zakupy w sieci, coraz częściej korzystają oni z ofert zagranicznych sprzedawców. Ci, z kolei chętnie wchodzą na rynek e-commerce w UK, widząc w nim duży potencjał. Jeżeli Ty również planujesz taki krok, koniecznie przeczytaj nasz materiał, w którym prezentujemy najważniejsze informacje nt. księgowości dla branży online w UK.
Gdzie zapłacę podatki?
Jeżeli prowadzisz swoją działalność w Polsce bez najmniejszego problemu możesz wysyłać swoje towary do Wielkiej Brytanii. Do swoich produktów będziesz musiał doliczyć polską stawkę VAT, a z podatku rozliczysz się z polskim urzędem skarbowym. Ale jest pewien haczyk – Twoja roczna sprzedaż do UK nie może przekroczyć £ 70 000. Powyżej tej kwoty konieczna jest rejestracja na VAT w UK oraz rozliczenie zgodne z brytyjskim prawem.
WAŻNE
Dotyczy to sprzedaży do osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej.
Interesujesz się tematami związanymi z e-commerce?Zapraszamy Cię do artykułu „Sprzedaż online w UE z perspektywy przedsiębiorców i ekspertów”.
https://snaccounts.co.uk/sprzedaz-online-w-ue-z-perspektywy-przedsiebiorcow-i-ekspertow/
Wysoka sprzedaż = rejestracja VAT
(https://snaccounts.co.uk/produkt/rejestracja-vat-dla-firm-spoza-uk/)
W przypadku, jeżeli Twoja sprzedaż przekroczy wspomniane £70 000 rocznie, musisz złożyć wszystkie niezbędne dokumenty do HMRC (Her Majesty’s Revenue and Customs), czyli brytyjskiego odpowiednika polskiego urzędu skarbowego. Jak to zrobić? Wystarczy ze strony urzędu pobrać i wypełnić formularz VAT 1A „Application for Registration – Distance Selling”. Możesz również zlecić przeprowadzenie całej procedury księgowemu w UK, który w Twoim imieniu załatwi wszystkie formalności oraz będzie się kontaktował z brytyjskim urzędem. Zajmie się on także wszystkimi rozliczeniami związanymi z Twoją działalnością na Wyspach.
Niższy, brytyjski VAT
W Wielkiej Brytanii najbardziej popularna i najwyższa stawka VAT wynosi 20%, to o 3% mniej niż w Polsce. W dowolnym momencie możesz zdecydować się na skorzystanie z opcji płacenia niższego podatku i zarejestrować się jako płatnik VAT w UK. Ważne, abyś złożył niezbędne dokumenty na 30 dni przed transakcją, która ma być rozliczana według zagranicznej stawki.
Wyjątek od tej zasady stanowią wyroby posiadające akcyzę, jak tytoń i alkohol, a także dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie oraz środki transportu np. samochody. W tych przypadkach obowiązują zupełnie inne regulacje.
Niezależnie, czy przekroczyłeś limit, czy dobrowolnie zdecydowałeś się na rejestrację na VAT w UK, od tego momentu jesteś zobowiązany do wystawiania faktur z zagranicznym VAT oraz płacenia podatku według brytyjskich stawek. Obowiązują Cię także brytyjskie reguły rozliczeń, np. częstotliwość składania deklaracji (miesięcznie, kwartalnie, rocznie), formę ich składania (papierowo, elektronicznie) oraz wszelkie obowiązki sprawozdawcze.
WAŻNE
Jeżeli korzystasz z magazynów zlokalizowanych na terenie Wielkiej Brytanii, obowiązkowo musisz zarejestrować się na VAT w UK jeszcze przed zrealizowaniem pierwszej transakcji.
Więcej na ten temat w następnym materiale.
Jeżeli zastanawiasz się nad rejestracją VAT w UK albo twoja roczna sprzedaż jest bliska osiągnięcia dopuszczalnego limitu w UK, koniecznie skontaktuj się z nami.
Autor: https://snaccounts.co.uk/